Odrzucenie przez to pokolenie Mt 11,1 - 12,50
Biada miastom
Mt 11,20-24
20 Wtedy zaczął ganić te miasta, w których najwięcej Jego cudów się dokonało, że nie podjęły pokuty: 21 "Biada ci, Korazin! Biada ci, Betsaido! Gdyby w Tyrze i Sydonie dokonały się te cudy, które się u was dokonały, to już dawno pokutować by zaczęły w workach i popiele. 22 Lecz mówię wam: Tyrowi i Sydonowi lżej będzie w dniu sądu niż wam. 23 I ty, Kafarnaum, czy aż do nieba się wyniesiesz? - Aż do dna otchłani się poniżysz!!! Gdyby bowiem w Sodomie dokonały się te cudy, które się w tobie spełniły, zachowałaby się aż do dziś. 24 Lecz zapewniam was, że sodomskiej ziemi lżej będzie w dniu sądu niż tobie".
 
Komentarz
    Jezus zakończył przygotowanie uczniów do misji. Odwiedza miejscowości, z których pochodzą Jego uczniowie. Jezus podsumowuje okres swojej osobistej służby.

    Tożsamość Jezusa jako Mesjasza, Syna Bożego ujawnia się w nauczaniu, w uzdrowieniach chorych oraz w krzykliwych oświadczeniach demonów - "Ty jesteś Synem Boga!" To już nie jest zainteresowanie pojedynczych ludzi, o Jezusie rozmawiają Judejczycy, a może nawet poganie na obszarze jaki zakreślają wymienione nazwy geograficzne.

    Rejony położone poza obszarem Izraela - Idumea, Zajordanie, Tyr i Sydon - były również zamieszkane przez Żydów. Tyr i Sydon znajdowały się na północnym zachodzie Galilei. Tyr i Sydon były miastami pogańskimi, chociaż wydaje się, że chodzi tutaj raczej o ewangelizację mieszkających w nich Żydów.

    Mieszkańcy miejscowości, w których Jezus pracował w ciągu dnia, często do nocy, lecząc i nauczając, zamiast zrozumieć Jego obecność jako dar Boga, może myśleli, że im się to słusznie należy.

    Mieszkańcy miast pogańskich, którymi pogardzali Judejczycy, zostaliby porwani do wiary w Jezusa, jeśli spotkałoby ich to, co działo się w wymienionych miastach.

    Jezus wyrywa mieszkańców Galilei z obojętności i bezmyślności. Nie wszyscy zrozumieli dotąd kto ich uzdrawia i dlaczego. Jezus nie jest lekarzem, lecz Mesjaszem. Wielu Galilejczyków nie doświadczyło jeszcze duchowej przemiany, czyli nie odwrócili się własnego obrazu Boga do obrazu Boga, który objawia się w swoim Synu, nie odwrócili się od pełnego samostanowienia o swoim życiu do stania się uczniem Jezusa, nie sprawdzili kim On jest. Aż do dnia, w którym to się nie stanie odrzucają miłość Boga, którą im okazał przez ciężką pracę Jego Syna pośród nich.

    To nawrócenie jest treścią sądu. Słowo sąd nie jest rozumiane w znaczeniu rzymskim jako wartościowanie uczynków, ale rozumianym jako kryterium podziału, rozdzielenia kogoś od kogoś. Kryterium ustalone w tym fragmencie jest pokuta, odwrócenie się od czegoś lub kogoś i zwrócenie się do czegoś lub kogoś.
Odwrócenie się od wszystkiego, co odciąga mieszkańców Korozain, Betsaidy i Kafarnaum, i wielu innych miejscowościach w Galilei i Judei od Jezusa, od zaufania Mu i pójścia za Nim, od uwierzenia w Niego, że jest Synem Bożym i stania się jego uczniem.

    Mieszkańcom Sodomy, Tyru i Sydonu lżej będzie w dniu sądu, to znaczy będzie możliwe do zniesienia to, co spotka mieszkańców ziemi, którzy nie znali Jezusa.

    Jezus jest obecny w Galilei, ale przez wielu jest lekceważony i jest wykorzystywany przez ludzi traktujących Go tylko jako lekarza, który leczy za darmo. W Galilei jest też wielu ludzi, którzy w niego uwierzyli i stali się Jego uczniami. To oni są przyczyną uwielbienia i dziękczynienia, które Jezus skieruje do Ojca.
   
   

Copyright Fundacja Biblos 2004 , 22 listopada 2008 , Zaloguj, Zarejestruj